10 INTERESUJĄCYCH FAKTÓW O WIMBLEDONIE » Forhend.pl - Tenis to nasza pasja

10 INTERESUJĄCYCH FAKTÓW O WIMBLEDONIE

10 INTERESUJĄCYCH FAKTÓW O WIMBLEDONIE

Wimbledon jest prawdopodobnie pierwszym turniejem o udziale w którym marzy każdy tenisista.

Turniej ten zdążył już obrosnąć legendami. Wielu z graczy właśnie podczas Wimbledonu dało się poznać szerszej publiczności, a wielu z nich również zdobyło sławę i dostało się do elitarnego grona zwycięzców Wimbledonu.

Najbardziej prestiżowy turniej Wielkiego Szlema startuje w tym roku 29 czerwca. Jest jednym z czterech turniejów wielkoszlemowych i jedynym, który jest rozgrywany na trawie. Wimbledon jest najstarszym tenisowym turniejem na świecie i rozgrywany jest na gruntach All England Club od 1877 roku.

Obecnymi mistrzami turnieju wśród mężczyzn są Novak Djokovic w singlu oraz duet Vasek Pospisil/Jack Sock w deblu. Petra Kvitowa jest aktualną mistrzynią w kobiecym singlu, podczas gdy obecnymi mistrzyniami debla są Sara Errai i Roberta Vinci.

Rzućcie teraz okiem na poniższe 10 ciekawostek o tesnisie, których najpewniej wcześniej nie znaliście.

1. Najmłodszy zwycięzca Wimbledonu był równocześnie olimpijskim medalistą w łucznictwie

Najmłodszym tenisistą, który wygrał kiedykolwiek Wimbledon, była Charlotte Dod, która wygrała turniej w grze pojedynczej w 1887 roku, mając wówczas 15 lat i 285 dni. Zdobywała ona później tytuły jeszcze przez kolejne 5 lat, aż do roku 1891.

Co ciekawe, Charlotte Dod została w 1908 srebrną medalistką w łucznictwie podczas Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Londynie. Była również członkinią brytyjskiej drużyny narodowej w hokeju na trawie w 1899. Dod wygrała także Brytyjskie Amatorskie Mistrzostwa Golfa w 1904 roku.

Ze względu na swoje osiągnięcia w tak wielu dyscyplinach sportowych, Charlotte Dod została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej wszechstronna kobieta-sportowiec wszechczasów.

2. Sztywny dress code wkurzył Andre Agassiego

Podczas Wimbledonu obowiązuje tradycyjny dress-code – wszyscy gracze muszą występować w białych strojach, a wyznaczeni oficjelowie decydują, czy wygląd tenisisty jest zgodny z regułami.

Ośmiokrotny zwycięzca Wielkiego Szlema Andre Agassi odmawiał z tego względu występów na Wimbledonie w latach 1988-1990. Jego zdaniem, atmosfera na turnieju była przez to „sztywna”.

3. Najszybszy serwis odnotowany podczas turnieju

Najszybszy serwis odnotowany kiedykolwiek podczas meczu na Wimbledonie należy do Amerykanina Taylora Denta. Zaserwował on piłkę z prędkością 240 km/h, a jej odbiorcą miał być Novak Djokovic podczas turnieju w 2010 roku. Ostatecznie Taylor Dent przegrał mecz, lecz jego rekord dotąd nie został pobity – warto zauważyć, że prędkość 240 km/h jest porównywalna z tą osiąganą przez nowoczesne bolidy podczas wyścigów.

4. Bombardowanie podczas II Wojny Światowej

Pięć bomb trafiło w kort centralny Wimbledonu podczas II wojny światowej, niszcząc 1200 miejsc dla widzów. Arenie przywrócono utracony blask w 1949 roku, mimo że turniej został wznowiony już w 1946 roku.

5. Najmłodszy zwycięzca turnieju mężczyzn był równocześnie pierwszym nierozstawionym zwycięzcą

W 1985 roku zwycięzcą turnieju mężczyzn w singlu został Boris Becker. Równocześnie, udało mu się osiągnąć jeszcze trzy inne tytuły –

1. Został najmłodszym męskim zwycięzcą turnieju w historii – miał wówczas 17 lat i 227 dni
2. Został pierwszym Niemcem, który wygrał turniej na kortach Wimbledonu
3. Becker został jednocześnie pierwszym nierozstawionym mistrzem Wimbledonu

Boris Becker pokonał w finale Kevina Currena 6-3, 6-7, 7-6, 6-4.

6. 28 000 kg truskawek i 7 000 litrów śmietanki

Każdego roku na Wimbledonie zjada się około 28 000 kg truskawek wraz z 7 000 litrów śmietanki. Truskawki ze śmietanką, słynny angielski przysmak, są już tradycyjnym deserem dla wszystkich widzów na Wimbledonie.

7. Pierwszym mężczyzną zdyskwalifikowanym z turnieju był Tim Henman

Tim Henman był pierwszym mężczyzną zdyskwalifikowanym z turnieju w roku 1995. A powody jego dyskwalifikacji były raczej zawstydzające.

Jednego razu podczas meczu Tim Henman dość mocno się zdenerwował i bardzo mocno odbił piłkę, która trafiła młodą dziewczynkę od piłek prosto w twarz.

Henman oczywiście zrozumiał swój błąd i gorąco przeprosił swoją „ofiarę”, wręczając jej nawet bukiet kwiatów, prosząc ją o przebaczenie. Nie uchroniło go to jednak przed dyskwalifikacją z turnieju!

8. Wprowadzenie żółtych piłek

Żółte piłki tenisowe zostały po raz pierwszy użyte na Wimbledonie w 1986 roku. Powodem tej zmiany było to, że sędziom trudno było zauważać na trawiastych kortach białe piłki, które wcześniej były używane podczas tego turnieju.

9. 250 chłopców i dziewcząt od piłek

Każdego roku, około 250 dziewcząt i chłopców jest wybieranych, by pełnić obowiązki podczas Wimbledonu. Ich średni wiek to 15 lat, a podczas dwóch tygodni turnieju zarabiają około 150 GBP.

10. Obowiązkowe ukłony

Gracze niegdyś musieli obowiązkowo ukłonić się w kierunku Loży Królewskiej podczas wchodzenia na kort lub opuszczania go.

Jednakże w 2003 roku przewodniczący All England Club, Książe Kentu, zdecydował się na zaprzestanie tej tradycji. Obecnie gracze powinni kłaniać się jedynie, kiedy na korcie obecny jest książe lub królowa.

Nową tradycję można było zaobserwować w 2010 roku, kiedy Królowa Elżbieta była obecna na kortach Wimbledonu.

 

Jerzy Kosmala 13:51, 23 Czerwiec 2016

TAGI:Wimbledon

Inne artykuły.

Na tenisie i dzięki profesjonalnej wiedzy o dyscyplinie

Możesz zarabiać pieniądze!

JESTEM POCZĄTKUJĄCYJESTEM ŚREDNIO ZAAWANSOWANYJESTEM EKSPERTEM