Interesujące ciekawostki o tenisie, których mogłeś nie znać » Forhend.pl - Tenis to nasza pasja

Interesujące ciekawostki o tenisie, których mogłeś nie znać

Interesujące ciekawostki o tenisie, których mogłeś nie znać

Jeżeli myślisz, że znasz się na tenisie, poczekaj

– może i wiesz, kto stoi na czele poszczególnych rankingów i wiesz coś o historii sportu i turniejów, ale tych dziesięć ciekawostek prawdopodobnie będą dla Ciebie zupełną nowością.

  1. Najdłuższy mecz

Być może zresztą sam go pamiętasz – w 2010 roku w pierwszej rundzie Wimbledonu John Isner i Nicholas Mahut rozegrali mecz, który w sumie trwał 11 godzin i pięć minut. W sumie mecz był rozłożony na trzy dni, ze względu na to, że zawodnicy nie mogli przełamać swoich fantastycznych podań. Ostatecznie tę bitwę wygrał John Isner.

1

  1. Najkrótszy mecz

Najkrótszym rozegranym pojedynkiem w historii zawodowego tenisa był z kolei finał turnieju Wimbledonu sprzed niemal 100 lat. W 1922 roku na kortach Wimbledonu Suzanne Lenglen               (która w swojej karierze wygrała aż osiem singlowych turniejów wielkoszlemowych) pokonała Mollę Mallory (na jej koncie jest z kolei osiem wygranych turniejów US Open)]w zaledwie 23 minuty! Mallory w pierwszym secie wygrała nawet dwa gemy, ale została i tak rozbrojona przez swoją przeciwniczkę w rekordowym czasie.

2

  1. Najszybszy serwis w ATP

Mimo że Samuel Groth nie odniósł specjalnych sukcesów na ATP Tour, to jego potężny serwis zapisał się na kartach historii tenisa. W 2012 roku ustanowił rekord szybkości serwisu na poziomie 263 km/h!

3

  1. Najszybszy serwis w WTA

Z kolei najszybszym serwisem w kobiecym tenisie może poszczycić się Sabine Lisicki, która w 2014 roku w turnieju Bank of the West Classic zaserwowała z prędkością 211 km/h, ustanawiając tym samym nowy rekord. Prędkość, którą osiągnęła piłka zaserwowana przez Lisicki, jest nieosiągalna nawet dla większości męskich tenisistów.

 

  1. Mistrzowie twardej nawierzchni

Andre Agassi był zdecydowanym królem twardej nawierzchni, zebrawszy 40 tytułów na twardych nawierzchniach poza halą. W kobiecym tenisie triumfowała  z kolei Chris Evert, która takich tytułów zdobyła 53.

5

  1. Najwięcej tytułów na mączce

Może Was to zdziwi, ale to nie Rafael Nadal jest królem miękkiej nawierzchni – chociaż jeszcze wszystko przed nim…W międzyczasie to Argentyńczyk Guillermo Vilas zdobył najwięcej tytułów na tak zwanej mączce, bo aż 47.          U kobiet znowu triumfuje Evert, która wygrała 66 tytułów na miękkie nawierzchni, co czyni ją najbardziej dominującą tenisistką zarówno na miękkiej, jak i twardej nawierzchni.

  1. Królowie i królowe singla

Amerykanin Jimmy Connors zdobył 109 tytułów w swojej karierze, w tym osiem razy wygrał turniej wielkoszlemowy. U kobiet rekordową ilość tytułów zdobyła Martina Navratilova – zwyciężała aż 167 razy!

6

  1. Najwięcej tytułów w duecie

Mike Bryan i Bob Bryan to bracia bliźniacy, którzy grają razem w pojedynkach deblowych. Mike wprawdzie przebił Bryana o dwa tytuły, ale liczba zwycięstw rośnie z roku na rok – swoje 105. zwycięstwo odnieśli podczas turnieju w Miami. U kobiet królową jest ponownie Navratilova – w deblu zdobyła 177 tytułów, co daje jej razem 344 zwycięstwa – o ponad sto więcej od kogokolwiek innego!

11

  1. Najstarsi gracze

Ivo Karlovic jest obecnie najstarszym mężczyzną w profesjonalnym tenisie – ma 36 lat. Przy okazji jest jednocześnie najwyższym, bo mierzy aż 211 cm. Najstarszą tenisistką jest natomiast Japonka Kimiko Date-Krumn – ma 44 lata! Przeszła na emeryturę już w 1996 roku, ale wróciła na korty w 2008.

  1. Jak zdobyć dobre miejsce?

Oczywiście najłatwiej jest wysupłać odpowiednią sumkę i po prostu zapłacić za bilety na dobre miejsca na widowni. Jednak jeżeli wierzysz w swoje szczęście i nie masz ochoty wydawać małej fortuny, kup po prostu bilety na miejsca położone odpowiednio niżej. W ten sposób, już po przejściu przez ochronę i kontrolę biletów, możesz przeskoczyć na miejsca wyżej…i liczyć, że właściciel biletu nie pojawi się na meczu.

 

Jerzy Kosmala 05:53, 12 Maj 2016

TAGI:

Inne artykuły.

Na tenisie i dzięki profesjonalnej wiedzy o dyscyplinie

Możesz zarabiać pieniądze!

JESTEM POCZĄTKUJĄCYJESTEM ŚREDNIO ZAAWANSOWANYJESTEM EKSPERTEM