Interesujące ciekawostki o tenisie, których mogłeś nie znać » Forhend.pl - Tenis to nasza pasja

Interesujące ciekawostki o tenisie, których mogłeś nie znać

Interesujące ciekawostki o tenisie, których mogłeś nie znać

Jeżeli myślisz, że znasz się na tenisie, poczekaj

– może i wiesz, kto stoi na czele poszczególnych rankingów i wiesz coś o historii sportu i turniejów, ale tych dziesięć ciekawostek prawdopodobnie będą dla Ciebie zupełną nowością.

  1. Najdłuższy mecz

Być może zresztą sam go pamiętasz – w 2010 roku w pierwszej rundzie Wimbledonu John Isner i Nicholas Mahut rozegrali mecz, który w sumie trwał 11 godzin i pięć minut. W sumie mecz był rozłożony na trzy dni, ze względu na to, że zawodnicy nie mogli przełamać swoich fantastycznych podań. Ostatecznie tę bitwę wygrał John Isner.

1

  1. Najkrótszy mecz

Najkrótszym rozegranym pojedynkiem w historii zawodowego tenisa był z kolei finał turnieju Wimbledonu sprzed niemal 100 lat. W 1922 roku na kortach Wimbledonu Suzanne Lenglen               (która w swojej karierze wygrała aż osiem singlowych turniejów wielkoszlemowych) pokonała Mollę Mallory (na jej koncie jest z kolei osiem wygranych turniejów US Open)]w zaledwie 23 minuty! Mallory w pierwszym secie wygrała nawet dwa gemy, ale została i tak rozbrojona przez swoją przeciwniczkę w rekordowym czasie.

2

  1. Najszybszy serwis w ATP

Mimo że Samuel Groth nie odniósł specjalnych sukcesów na ATP Tour, to jego potężny serwis zapisał się na kartach historii tenisa. W 2012 roku ustanowił rekord szybkości serwisu na poziomie 263 km/h!

3

  1. Najszybszy serwis w WTA

Z kolei najszybszym serwisem w kobiecym tenisie może poszczycić się Sabine Lisicki, która w 2014 roku w turnieju Bank of the West Classic zaserwowała z prędkością 211 km/h, ustanawiając tym samym nowy rekord. Prędkość, którą osiągnęła piłka zaserwowana przez Lisicki, jest nieosiągalna nawet dla większości męskich tenisistów.

 

https://youtu.be/Ha2Hvtz08Sk

  1. Mistrzowie twardej nawierzchni

Andre Agassi był zdecydowanym królem twardej nawierzchni, zebrawszy 40 tytułów na twardych nawierzchniach poza halą. W kobiecym tenisie triumfowała  z kolei Chris Evert, która takich tytułów zdobyła 53.

5

  1. Najwięcej tytułów na mączce

Może Was to zdziwi, ale to nie Rafael Nadal jest królem miękkiej nawierzchni – chociaż jeszcze wszystko przed nim…W międzyczasie to Argentyńczyk Guillermo Vilas zdobył najwięcej tytułów na tak zwanej mączce, bo aż 47.          U kobiet znowu triumfuje Evert, która wygrała 66 tytułów na miękkie nawierzchni, co czyni ją najbardziej dominującą tenisistką zarówno na miękkiej, jak i twardej nawierzchni.

  1. Królowie i królowe singla

Amerykanin Jimmy Connors zdobył 109 tytułów w swojej karierze, w tym osiem razy wygrał turniej wielkoszlemowy. U kobiet rekordową ilość tytułów zdobyła Martina Navratilova – zwyciężała aż 167 razy!

6

  1. Najwięcej tytułów w duecie

Mike Bryan i Bob Bryan to bracia bliźniacy, którzy grają razem w pojedynkach deblowych. Mike wprawdzie przebił Bryana o dwa tytuły, ale liczba zwycięstw rośnie z roku na rok – swoje 105. zwycięstwo odnieśli podczas turnieju w Miami. U kobiet królową jest ponownie Navratilova – w deblu zdobyła 177 tytułów, co daje jej razem 344 zwycięstwa – o ponad sto więcej od kogokolwiek innego!

11

  1. Najstarsi gracze

Ivo Karlovic jest obecnie najstarszym mężczyzną w profesjonalnym tenisie – ma 36 lat. Przy okazji jest jednocześnie najwyższym, bo mierzy aż 211 cm. Najstarszą tenisistką jest natomiast Japonka Kimiko Date-Krumn – ma 44 lata! Przeszła na emeryturę już w 1996 roku, ale wróciła na korty w 2008.

  1. Jak zdobyć dobre miejsce?

Oczywiście najłatwiej jest wysupłać odpowiednią sumkę i po prostu zapłacić za bilety na dobre miejsca na widowni. Jednak jeżeli wierzysz w swoje szczęście i nie masz ochoty wydawać małej fortuny, kup po prostu bilety na miejsca położone odpowiednio niżej. W ten sposób, już po przejściu przez ochronę i kontrolę biletów, możesz przeskoczyć na miejsca wyżej…i liczyć, że właściciel biletu nie pojawi się na meczu.

 

Jerzy Kosmala 05:53, 12 Maj 2016

TAGI:

Inne artykuły.

Na tenisie i dzięki profesjonalnej wiedzy o dyscyplinie

Możesz zarabiać pieniądze!

JESTEM POCZĄTKUJĄCYJESTEM ŚREDNIO ZAAWANSOWANYJESTEM EKSPERTEM