Maria Sharapova ze skróconą karą, szybciej wróci na kort! » Forhend.pl - Tenis to nasza pasja

Maria Sharapova ze skróconą karą, szybciej wróci na kort!

Maria Sharapova ze skróconą karą, szybciej wróci na kort!

Powrót Marii Sharapovej?

Pięciokrotna zwyciężczyni turnieju wielkoszlemowego początkowo została wykluczona z rozgrywek przez Międzynarodowa Federację Tenisa na okres dwóch lat z powodu pozytywnego wyniku testu antydopingowego przez turniejem w Australii. W organizmie Rosjanki został wykryty niedozwolony środek – Meldonium. Sharapova będzie mogła wrócić na kort w kwietniu 2017 roku, sama z obrotu spraw jest bardzo zadowolona i przyznaje, że odlicza już dni do powrotu gry w tenisa.

„Czuję, że coś, co kocham było mi odebrane i możliwość powrotu do tego będzie fantastyczna. Tenis jest moją pasją i brakowało mi tego”.

Meldonium, lek na choroby serca, został wpisany na listę substancji zabronionych w styczniu 2016 roku. Sharapova stwierdziła, że zażywała ten lek ze względu na problemy zdrowotne i nie traktowała go jako środka mającego poprawić jej wyniki. Tenisistka powiedziała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że stosowanie meldonium zostało zabronione, w związku z czym nie mogła pogodzić się z  – jej zdaniem – zbyt wysoką karą.

Panel CAS w swoim oświadczeniu stwierdził, że przypadek Sharapovej „nie dotyczył sportowca, który dopuścił się oszustwa”, dodając, że tenisistka nie przyjmowała meldonium umyślnie.  Podkreślił jednak, że Sharapova powinna była poinformować swój zespół i lekarzy o aktualizacji listy substancji zakazanych.

W swoim komentarzu tenisistka powiedziała, że okres od marca tego roku, kiedy została zawieszona, był najtrudniejszym czasem w jej karierze. „Od początku brałam na siebie odpowiedzialność za to, że nie wiedziałam, że lek sprzedawany bez recepty, który zażywam od dziesięciu lat, nie był już dłużej dozwolony. Jednak równocześnie dowiedziałam się, o ile lepsze są inne federacje w sprawnej komunikacji z graczami na temat nowych przepisów. Teraz, kiedy jest już po wszystkim, mam nadzieję, że ITF i inne powiązane organizacje sprawdzą, co w tej sprawie robiły inne federacje, aby żaden z graczy nie musiał już przechodzić przez to, co ja”.

Tenisistka odwołała się od decyzji o dwuletnim zawieszeniu powołując się na brak podstaw do stwierdzenia, że rzeczywiście to ona zawiniła lub dopuściła się zaniedbania. CAS przyznał jej rację, podkreślając, że Sharapova nie miała pełnego pojęcia o ryzyku, jakie wiązało się z przyjmowaniem meldonium po zakazie jego stosowania. Uznano, że ponieważ stosowała ona lek już od dziesięciu lat bez wcześniejszych kłopotów z testami antydopingowymi i robiła to wyłącznie ze względów zdrowotnych, a także publicznie przedstawiła wyniki testów, biorąc na siebie odpowiedzialność, nie zasługuje na tak surową karę. CAS wskazało także, że ani Wada, ani ITF czy WTA nie wydały żadnego ostrzeżenia na temat zmiany statusu meldonium.

Podkreślono jednak, że Sharapova powinna była zadbać, by jej zespół i agent dysponowali zawsze aktualną listą substancji zabronionych, podkreślając, że gracz nie może tak po prostu przekazać takiej odpowiedzialności i obowiązków z nią związanych na osoby trzecie.

Sharapova będzie mogła wrócić do gry na turniej French Open w maju 2017 roku. Jej pozycja w światowym rankingu spadła jednak w międzyczasie do 95. miejsca, a do czasu turnieju będzie ciągle spadać, tenisistka będzie potrzebowała dzikiej karty, aby móc wziąć w nim udział.

 

 

Jerzy Kosmala 18:51, 06 Październik 2016

TAGI:

Inne artykuły.

Na tenisie i dzięki profesjonalnej wiedzy o dyscyplinie

Możesz zarabiać pieniądze!

JESTEM POCZĄTKUJĄCYJESTEM ŚREDNIO ZAAWANSOWANYJESTEM EKSPERTEM