Pięć powodów, dla których tenis jest najciekawszą dyscypliną olimpijską » Forhend.pl - Tenis to nasza pasja

Pięć powodów, dla których tenis jest najciekawszą dyscypliną olimpijską

Pięć powodów, dla których tenis jest najciekawszą dyscypliną olimpijską

Jaka jest Twoja ulubiona dyscyplina na Igrzyskach? Jeżeli nie jest to tenis, ten artykuł sprawi, że zmienisz zdanie. Podczas gdy w Rio trwają rozgrywki, my postanowiliśmy przyjrzeć się tenisowi w wydaniu olimpijskim.

1. Miroslav Mecir, niespodziewany zdobywca złotego medalu podczas igrzysk w Seulu w 1998 roku, miał dar do „wykańczania” innych graczy swoim niesamowicie regularnym stylem, a także specyficznym poczuciem humoru.

 

Kanadyjczyk Glenn Michibata opisał grę przeciwko Mecirowi jako „wykrwawianie się na śmierć”. Ivan Lendl natomiast nie przebierał w słowach, kiedy Mecir wyśmiał podczas meczu w Key Biscayne pod koniec lat 80. jego obsesję dotyczącą czystości ręczników.

2. Rozgrywki tenisowe podczas igrzysk w Atenach w 1896 były „sfałszowane” ze względu na…brak chętnych

e5332427363b400e82f5ff9e9740f40c

Złoto powędrowało do Irlandczyka, Johna Bolanda, który akurat był w Grecji na wakacjach i został zmuszony do uczestnictwa, mimo że nie był doświadczonym graczem. Brązem podzielili się Momcsillo Tapavicza, serbski zapaśnik i sztangista oraz Australijczyk Teddy Flack, który zajmował się biegami na średnie dystanse.

3. Inna forma tenisa, jeu de paume, zadebiutowała na Igrzyskach w roku 1908.

1

Był to pierwszy i ostatni raz, kiedy jeu de paume – tłumaczona dosłownie jako „gra dłoni” – pojawiła się na Igrzyskach Olimpijskich. Zazwyczaj rozgrywana wewnątrz pomieszczeń podobna jest do nowoczesnego tenisa halowego. Złoty medal w roku 1908 zdobył Amerykanin Jay Gould.

4. Podczas gdy mistrzowie tenisa przebywają w Rio, warto pamiętać, że Vanessa Menga jest dumną rekordzistką – jest jedyną brazylijską tenisistką, która reprezentowała swój kraj na igrzyskach dwukrotnie.

2

Jest też pierwszą profesjonalną tenisistką, która zapozowała dla Playboya, odsłaniając niemal wszystko w 2001 roku. Menga nie zdobyła żadnych tytułów, a najwyżej w światowym rankingu zdobyła 163. miejsce, ale to raczej nie z tego powodu będzie zapamiętana 🙂

5. Goran Ivanisevic natomiast zamknął usta wszystkim, którzy kwestionowali status tenisa jako sportu olimpijskiego.

3

Ivanisevic, dumny chorwacki patriota, poprowadził swój kraj podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w 1992 roku, a także zdobył podczas nich dwa brązowe medale, drugi z nich w deblu wraz z Goranem Prpicem. Ivanisevic powiedział „To świetne uczucie, zdobyć medal. To tak, jakby wygrać na Wimbledonie,  z tym że kiedy gram na Wimbledonie, gram dla siebie. Kiedy gram na Igrzyskach – gram dla swojego kraju”.

 

Jerzy Kosmala 21:01, 10 Sierpień 2016

Inne artykuły.

Na tenisie i dzięki profesjonalnej wiedzy o dyscyplinie

Możesz zarabiać pieniądze!

JESTEM POCZĄTKUJĄCYJESTEM ŚREDNIO ZAAWANSOWANYJESTEM EKSPERTEM