Początek rewolucyjnych zmian w tenisie? » Forhend.pl - Tenis to nasza pasja

Początek rewolucyjnych zmian w tenisie?

Początek rewolucyjnych zmian w tenisie?

Podczas imprezy #NextGen ATP Finals, która w tym roku zadebiutuje w kalendarzu ATP (wezmą udział najlepsi zawodnicy U21 w sezonie) testowany będzie system Hawk-Eye Live, który spowoduje, że jedyną osobą na korcie poza zawodnikami będzie sędzia stołkowy.

Hawk-Eye Live zastąpi sędziów liniowych i będzie automatycznie wywoływał piłki autowe, pokrywając wszystkie linie kortu w każdej z wymian.

W momencie gdy piłka nie zmieści się w polu gry, system natychmiastowo wywoła „OUT”. Oznacza to, że zawodnik nie będzie już mógł korzystać ze sprawdzenia na własną prośbę, minimalne auty będą jednak wizualizowane na ekranie. Kwestię błędów stóp rozstrzygał będzie operator kamer umieszczonych na linii środkowej i końcowej.

Turniej w Mediolanie to całkowity poligon doświadczalny dla organizacji ATP. Wcześniej ogłoszono trzy inne, równie przełomowe zmiany:

 Formuła „best of five”, ale w setach rozgrywanych do czterech gemów (TB przy 3-3),
 Brak netów, reguła testowana przez 3 miesiące na poziomie Challengerów około 2-3 lata temu,
 Zegar odliczający czas pomiędzy punktami, który pojawił się na kwalifikacjach US Open.

Aktualnie liderem rankingu „Race” do #NextGen Finals jest  Alexander Zverev, który prawdopodobnie nie wystąpi w tej imprezie, ponieważ zakwalifikuje się do kończącego sezon turnieju w Londynie. W kolejce po bilety do Mediolanu czekają jednak tacy zawodnicy jak  Andrey Rublev,  Karen Khachanov,  Denis Shapovalov czy 🇭🇷 Borna Coric.

 

Jerzy Kosmala 17:13, 18 Wrzesień 2017

Inne artykuły.

Na tenisie i dzięki profesjonalnej wiedzy o dyscyplinie

Możesz zarabiać pieniądze!

JESTEM POCZĄTKUJĄCYJESTEM ŚREDNIO ZAAWANSOWANYJESTEM EKSPERTEM