Szarapova może uniknąć kary » Forhend.pl - Tenis to nasza pasja

Szarapova może uniknąć kary

Szarapova może uniknąć kary

W marcu tego roku 28-letnia tenisistka po raz kolejny w swojej karierze pojawiła się na nagłówkach gazet całego świata, lecz tym razem nie ze względu na sportowe sukcesy.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Maria Szarapowa przyznała się do stosowania meldonium – środka, który został wpisany na listę substancji zakazanych z początkiem 2016 roku.

Szarapowa tłumaczyła, że meldonium zażywała w celu ochrony serca przed uszkodzeniami związanymi ze zwiększonym wysiłkiem, nie miała na celu zwiększenia wydajności organizmu. Niemniej jednak rosyjska tenisistka została wówczas zawieszona w profesjonalnej grze do momentu, gdy sprawa nie zostanie wyjaśniona.

Teraz w s prawie pojawiły się nowe fakty. Światowa Agencja Antydopingowa wydała specjalny komunikat, z którego wynika, że sam fakt stosowania meldonium nie musi konieczne oznaczać dyskwalifikacji gracza. Jeżeli w próbce pobranej od sportowca przed 1.03.2016 zawartość meldonium będzie niższa niż 1 mikrogram, gracz może dalej aktywnie uczestniczyć w turniejach. Zawartość meldonium między 1 a 15 mikrogram w próbce (lub też poniżej 1 mikrograma w próbce pobranej po 1.03.) oznacza, że w sprawie dalej będzie toczyć się postępowanie, a ewentualna decyzja o dyskwalifikacji leży w gestii poszczególnych federacji.

Istnieje zatem szansa, że Maria Szarapowa uniknie dyskwalifikacji i zobaczymy ją w tym sezonie na kortach podczas olimpiady w Rio. Wszystko zależy od wyników badań, które ujawnią ilość meldonium w próbkach pobranych od tenisistki.

 

Jerzy Kosmala 20:03, 13 Kwiecień 2016

TAGI:

Inne artykuły.

Na tenisie i dzięki profesjonalnej wiedzy o dyscyplinie

Możesz zarabiać pieniądze!

JESTEM POCZĄTKUJĄCYJESTEM ŚREDNIO ZAAWANSOWANYJESTEM EKSPERTEM